Wielkość A A A
Kontrast A A

WAJDA ONLINE

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
SPOTKANIE Z MAJĄ KOMOROWSKĄ
12-04-2021
|

W Klubie Filmowym Wajda gościliśmy Maję Komorowską. Jej niezapomniane kreacje (m.in. „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Katyń”, „Za ścianą”) nabrały nowych odcieni dzięki rozmowie aktorki z Joanną Sławińską, dziennikarką Polskiego Radia.

Maja Komorowska przywołała wspomnienia i anegdoty z jej wieloletniej współpracy z Krzysztofem Zanussim, Tadeuszem Konwickim czy Andrzejem Wajdą. Szczególnie wnikliwie odtworzyła przed gośćmi wydarzenia tajniki realizacji „Wesela” (1972) w reżyserii naszego patrona. Poznaliśmy inspiracje stojące za pamiętną rolą Racheli, na żywo odsłuchaliśmy jej wyjątkową interpretację tekstu Wyspiańskiego i dowiedzieliśmy się o metodach aktorskich towarzyszących budowaniu jej kreacji.

Spotkanie było również okazją do ponownego zobaczenia słynnej ekranizacji „Wesela” – w wersji zrekonstruowanej i na dużym ekranie. Seans filmu tuż po dogłębnej rozmowie z Mają Komorowską mógł tylko utwierdzić widzów w przekonaniu o doniosłej roli spotkania dwu wybitnych talentów, aktorskiego i reżyserskiego, niemal pół wieku temu na planie „Wesela”. Wciąż stanowi ono niedościgły wzór filmowych adaptacji dzieł mistrzów.

wróć do listy