filtruj wydarzenia

pokaż archiwalne wydarzenia

Wielkość A A A
Kontrast A A

Kalendarium

15.05.2024 17:30

pokaz filmu „STRAJK KOBIET TRWA”  i spotkanie z reżyserką

KLUB FILMOWY U20

pokaz filmu „STRAJK KOBIET TRWA” i spotkanie z reżyserką

Zapraszamy na pokaz filmu „Strajk kobiet trwa" w reżyserii Magdy Malinowskiej, związkowczyni OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz współzałożycielki Socjalnego Kongresu Kobiet. Film będzie dla nas punktem wyjścia do dyskusji na temat socjalnego feminizmu oraz szerzej: kondycji współczesnego polskiego feminizmu. Wraz z reżyserką filmu, w dyskusji będzie uczestniczyć Marta Rozmysłowicz, która razem z Magdą i innymi związkowczyniami OZZIP przecierała szlaki dla socjalnego nurtu w polskim feminizmie.

Spotkanie poprowadzi Maja Kudła, koordynatorka ds. regionu wschodniego przy Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz współorganizatorka tegorocznej edycji Socjalnego Kongresu Kobiet.

Opis filmu: Protesty dotyczące zaostrzenia prawa do aborcji dowodzą, że kobiety stanowią realne zagrożenie dla panujących stosunków władzy. Jednak nie jest to jedyny przejaw ich siły, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach. Film Magdy Malinowskiej, pt. „Strajk kobiet trwa” (51:30 min) pokazuje, że kobiecy opór w Polsce ma swoją historię. Podczas dyskusji omówimy powody oraz przebieg istotnych konfliktów, rozwijanych w ciągu ostatnich 10 lat głównie przez kobiety oraz ich wpływ na skład i żądania dzisiejszych ruchów protestu w Polsce. "Strajk kobiet trwa” przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 roku rozpoczęły walkę z marginalizacją pracy kobiet. Powodem był spadek płac opiekunek oraz próba prywatyzacji poznańskich placówek opiekuńczych. W odpowiedzi na działania urzędu miejskiego pracownice żłobków wstąpiły do związku zawodowego i zagroziły strajkiem, dzięki czemu wywalczyły podwyżki, poprawę warunków pracy i ostatecznie zablokowały prywatyzację żłobków. Jednak Ich protest ciągle się nie zakończył. Do dzisiaj żadna z sił politycznych zasiadających w radzie miasta nie podjęła istotnych działań prowadzących do ograniczenia wyzysku kobiet. Pracownice nadal żądają podniesienia płac, skrócenia czasu pracy, niższych opłat dla rodziców i zwiększenia ilości miejsc w żłobkach. Konflikt w ich miejscu pracy zapoczątkował długą batalię o zmianę polityki społecznej i budżetowej miasta oraz dofinansowanie tych sfer, do których przypisane są kobiety, takich jak opieka, pomoc społeczna, edukacja czy kultura. Opiekunki zaczęły też głośno mówić o tym, że to na ich barkach zwykle spoczywają obowiązki domowe związane z utrzymaniem rodziny, z czego wynika ich walka o powszechnie dostępną służbę zdrowia wraz z możliwością przerywania ciąży. 


WSTĘP WOLNY!  ► POBIERZ BEZPŁATNĄ WEJŚCIÓWKĘ

Organizator: Inicjatywa Pracownicza, Socjalny Kongres Kobiet

-------------------------------------------------------------------
Magda Malinowska – reżyserka, absolwentka Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w Łódzkiej Szkole Filmowej, a także postprodukcji obrazu oraz kursu Doc Pro w Szkole Wajdy. Związkowczyni komisji przy Amazon Fulfillment Poland oraz koordynatorka ds. kobiet przy Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Inicjatorka i współorganizatorka kolejnych edycji Socjalnego Kongresu Kobiet. Członkini Grupy ds. Pracy przy Radzie Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Brała udział w organizacji Manif oraz Czarnych Protestów. Zrealizowała szereg reportaży o tematyce społecznej, m.in. “Strajk Kobiet Trwa” o warunkach pracy i życia kobiet w sektorze opiekuńczym i taktykach oporu. Film prezentowany był na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Watch Docs, Nordic Labour Film Festival, Polish International Film Festival, Festiwal Kina Kobiet “Demakijaż”, RAGFF New York City, Great Message IFF, Mov(i)e Activism Berlin. Za film pt. “Strajk Matek” w 2012 roku otrzymała Okulary Równości.

Marta Rozmysłowicz – Koordynatorka ds. Prawnych i Związkowych przy Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza. Współorganizatorka Socjalnego Kongresu Kobiet. Członkini Grupy ds. Pracy przy Radzie Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

18.05.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. TAJEMNICE TAŚMY FILMOWEJ 7+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE

SZTUKA W KADRZE. TAJEMNICE TAŚMY FILMOWEJ 7+

16 czy 35 - tajemnice taśmy filmowej

Nie byłoby filmów bez taśmy filmowej. Film jest zapisany na taśmie w postaci pojedynczych klatek, które przesuwane są w projektorze kinowy. Podczas wspólnej zabawy poznamy urządzenia, które ożywiały obrazy przed kamerami, dowiemy się jak nazywają się klatki filmowe i wykonamy własny kawałek filmu na taśmie.

Warsztat poprowadzi Anna Szary.

Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
 

Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (ilość biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

18.05.2024 18:00

NOC Z MARKIEM HŁASKĄ | POKAZ FILMU ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA

NOC MUZEÓW W WARSZAWIE

NOC Z MARKIEM HŁASKĄ | POKAZ FILMU ÓSMY DZIEŃ TYGODNIA

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza mieszkanki i mieszkańców Warszawy na wyjątkowe spotkanie z Markiem Hłaską, polskim pisarzem i scenarzystą. O godzinie 18:00 zostanie pokazany film „Ósmy dzień tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda powstały na podstawie jego opowiadania o tym samym tytule. Przez całą noc zwiedzający będą mogli również oglądać digitalową wystawę fotografii jego przyjaciela, Alexandra Agora. Zdjęcia pochodzą z dokumentacji do filmu „Ósmy dzień Hamsinu” i stanowią zapowiedź większej wystawy o Marku Hłasce, którą CKF udostępni zwiedzającym jesienią tego roku.

WSTĘP WOLNY!

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

20.05.2024 17:00

WARSZTAT DLA RODZICÓW: ZMIANY I WYZWANIA

KRÓTKO I NA TEMAT. FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE JAKO NARZĘDZIE EDUKACYJNE

WARSZTAT DLA RODZICÓW: ZMIANY I WYZWANIA

Zapraszamy na kolejne spotkanie dla rodziców z cyklu „KRÓTKO I NA TEMAT. Filmy krótkometrażowe jako narzędzie edukacyjne”.


Tym razem skupimy się na temacie zmiany i mierzeniu się z wyzwaniami, a inspiracji dostarczy nam film „Wolta” w reżyserii Moniki Koteckiej i Karolina Poryzały. ​Film „Wolta” w reżyserii Moniki Koteckiej i Karolina Poryzały można obejrzeć nieodpłatnie na vod.warszawa.pl.

Część psychoedukacyjną poprowadzi psycholożka sportu Katarzyna Kozikowska, o część metodyczną zadba Małgorzata Bazan, nauczycielka konsultantka, metodyczka Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Podczas warsztatu skupimy się przede wszystkim na temacie szeroko pojętej zmiany. Zmiany w obszarze ciała, rozwoju fizycznego, ale również zmiany jako gotowości na utratę, stratę pewnych elementów naszego życia, marzeń, oczekiwań, niespełnionych ambicji. Ważnym elementem na którym również się skupimy jest aspekt straty jako przestrzeni na budowanie nowego oraz aspekt roli środowiska, społeczności (rodzice, trenerzy, nauczyciele, rówieśnicy) wokół młodych ludzi, będących w fazie rozwoju, zmiany. temat jest mega ważny. Nie zabraknie też tematu pewności siebie, która się bardzo mocno kształtuje w fazie rozwoju młodego człowieka i która ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie w dorosłym życiu. 


Tematy naszych spotkań koncentrują się wokół ważnych dla dzieci i młodzieży spraw: np. presja ze strony rodziców i rówieśników, relacje rodzinne, relacje rówieśnicze, różnorodność, inność, poszukiwanie wartości. Punktem wyjścia do rozmowy są filmy fabularne, dokumentalne i animowane, tak aby przy okazji pokazać młodym różnorodne formy filmowej opowieści. Do każdego filmu przygotowaliśmy materiały edukacyjne oraz powiązanie z podstawą programową.


INFO O PROWADZĄCYM

Katarzyna Kozikowska, psycholog sportu, absolwentka 5-letnich studiów magisterskich na Uniwersytecie SWPS w Warszawie na kierunku psychologia społeczna. Ukończyła również roczne studia podyplomowe z psychologii sportu na tym samym Uniwersytecie i szkolenie I stopnia w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach PSR. Regularnie bierze udział w szkoleniach i konferencjach związanych z psychologią w sporcie, dzięki czemu cały czas wzbogaca swój warsztat pracy z zawodnikami. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na holistycznym podejściu do zawodnika. Zawodnik, to przede wszystkim człowiek i jego dobrostan jest najważniejszy. Równowaga pomiędzy sportem a życiem prywatnym zawodnika to podstawa dobrego funkcjonowania. Bo tylko balans w życiu jest podstawą do osiągnięcia mistrzostwa. Pracuje zarówno z młodymi zawodnikami jak i dorosłymi, w sporcie wyczynowym i amatorskim. Oprócz pracy z zawodnikami pracuje również z trenerami w wielu dyscyplinach sportowych. Prowadzi warsztaty, podczas których pokazuje jak efektywnie komunikować się z zawodnikami, jak wyznaczać wspólne cele, motywować, wspierać. Prowadzi także warsztaty i konsultacje dla rodziców młodych zawodników, podczas których pokazuje jak rodzic może wpierać rozwój młodego zawodnika, ale również wychować pewnego siebie, zdrowego i sprawnego społecznie człowieka.

 

Małgorzata Bazan | malgorzata.bazan@wcies.edu.pl

Czas trwania: 120 minut


Współorganizator: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
Wydarzenie finansuje Urząd m.st. Warszawy

online

25.05.2024 12:00

FILMOWA ROZGRZEWKA. IMPROWIZACJA! 9+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE

FILMOWA ROZGRZEWKA. IMPROWIZACJA! 9+

To będą wyjątkowe zajęcia. Nagramy wszystko co tylko przyjdzie nam do głowy. Jeśli ktoś ma ochotę zatańczyć - bardzo proszę. Śpiew? Czemu nie. Turlanie się po ziemi? Bardzo chętnie. Niezależnie od tego czy wyjdzie nam współczesny performance, horror przedszkolanki czy przepiękny galimatias, jedno jest pewne: będziemy się świetnie bawić. 

 

Informacje o prowadzącej.

Zuzanna Sorówka - reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jej krótkometrażowy film „Mother Dear” był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Jest także autorką teledysków i kampanii społecznych oraz laureatką Nagrody Specjalnej w ramach konkursu Papaya Young Directors 2021. Współorganizowała warsztaty w ramach programów Trampolina do Kina i Warsaw Film Nest w CKF im. Andrzeja Wajdy.

Cena biletu: 15 zł / 13,50 zł (z Kartą Warszawiaka)

Aby wziąć udział w warsztacie należy kupić bilet zarówno dla dorosłego uczestnika jak i dziecka. Są to warsztaty rodzinne, w których udział biorą dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. Nie ma możliwości zostawienia dzieci samodzielnie.

Czas trwania: 90 minut

Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ►Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

25.05.2024 16:00

Teatr - przemiana w bohatera. Kino - rozpuszczanie się w bohaterze. MASTERCLASS z Irmą Vitovską

CINEMA UKRAINA

Teatr - przemiana w bohatera. Kino - rozpuszczanie się w bohaterze. MASTERCLASS z Irmą Vitovską

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

25.05.2024 19:00

Premiera filmu „Smak wolności” z udziałem twórców

CINEMA UKRAINA

Premiera filmu „Smak wolności” z udziałem twórców

W ramach cyklu CINEMA UKRAINA! zapraszamy 25 maja o godz. 19:00 do Kina Atlantic na premierowy pokaz filmu „SMAK WOLNOŚCI". Po filmie odbędzie się spotkanie ze wspaniałymi aktorkami Irmą Vitovską i Tetyaną Malkovą oraz aktorem Tomaszem Sobczakiem. Spotkanie poprowadzi dziennikarka filmowa Beata Kwiatkowska.

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jej wykwintnej kuchni w przydrożnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, ucieka jak najdalej od domu w poszukiwaniu spełnienia! Ale nieoczekiwane odkrycie – książka zapomnianej legendy ukraińskiej kuchni Olgi Franko – zmienia jej życie na zawsze!

---------------------------------
CINEMA UKRAINA!  to cykl Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Festiwalu Filmowego Ukraina!.  Projekt CINEMA UKRAINA! ma na celu promowanie kultury i sztuki filmowej Ukrainy, integrację społeczności polskiej i ukraińskiej oraz wsparcie kinematografii ukraińskiej. W ramach inicjatywy odbędą się bezpłatne pokazy filmów, panele dyskusyjne z twórcami oraz warsztaty mistrzowskie z udziałem ukraińskich filmowców. Wydarzenia będą miały miejsce raz w miesiącu od kwietnia do października 2024 roku w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie. Dodatkowo w okresie wakacyjnym planowane jest kino letnie z projekcjami filmów z historii kinematografii niepodległej Ukrainy.

kino Atlantic, ul. Chmielna 33

03.06.2024 16:00

NOWY TYGODNIK KULTURALNY NA ŻYWO!

UWAGA NAGRANIE! przyjdź do STUDIA U20!

UWAGA NAGRANIE! przyjdź do STUDIA U20 na żywo! NOWY TYGODNIK KULTURALNY / nagranie #050 odcinka podcastu

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie na żywo podczas nagrania #050 odcinka podcastu Nowego Tygodnika Kulturalnego! Premiera odcinka 7 czerwca!

--------------------------------------
Nowy Tygodnik Kulturalny - merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, znani goście, lubiani prowadzący. Nowe miejsce, nowa energia, gorące spory, wolność i wielkie emocje. Zapowiedzi, premiery, recenzje, wydarzenia, zjawiska, kultura na wyciągnięcie ręki! Film, seriale, literatura, teatr, muzyka popularna i klasyczna, sztuki wizualne, gry, telewizja - wszystko w jednym miejscu!

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa

07.06.2024 06:00

NOWY TYGODNIK KULTURALNY

PREMIERA / PODCAST # 050

Nowy Tygodnik Kulturalny - merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, znani goście, lubiani prowadzący. Nowe miejsce, nowa energia, gorące spory, wolność i wielkie emocje. Zapowiedzi, premiery, recenzje, wydarzenia, zjawiska, kultura na wyciągnięcie ręki! Film, seriale, literatura, teatr, muzyka popularna i klasyczna, sztuki wizualne, gry, telewizja - wszystko w jednym miejscu!

online

15.06.2024 12:00

SZTUKA W KADRZE. WIELKI FORMAT 7+

TRAMPOLINA DO KINA. POKAZY FILMOWE I WARSZTATY RODZINNE

SZTUKA W KADRZE. WIELKI FORMAT 7+

Każdy film ma swój własny, wyjątkowy plakat. Zazwyczaj nawiązują one do treści filmu, są wykonywane rozmaitymi sposobami i muszą być na tyle atrakcyjne żeby przyciągać wzrok. Wykorzystamy wielkie kartony i szalone techniki plastyczne do wykonania własnych plakatów.

Warsztat poprowadzi Anna Szary.

Anna Szary - historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Doświadczenie zbierała w różnych instytucjach kultury (Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galeria Labirynt w Lublinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Warszawy), obecnie związana z Muzeum Łazienki Królewskie. Stała współpracowniczka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
 

Cena biletu: 15 zł/13.50 zł z Kartą Warszawiaka (ilość biletów: 20).
Formuła warsztatów rodzinnych oznacza, ze należy kupić bilet zarówno dla dziecka jak i dorosłego uczestnika. Podczas wydarzenia dzieci pozostają pod opieką swoich opiekunów.
Czas trwania: 90 minut
Uczestnictwo w warsztatach oznacza akceptację ► Regulaminu.

STUDIO U20: Aleje Ujazdowskie 20, Warszawa