Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy – organizator innowacyjnego programu rozwoju filmów dokumentalnych dla młodej widowni SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych oraz festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają filmowczynie i filmowców, producentki i producentów, przedstawicielki i przedstawicieli branży filmowej oraz nauczycielki i nauczycieli, edukatorki i edukatorów na 4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni, które odbędzie się 15 maja (poniedziałek) w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki.
Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni to obowiązkowe wydarzenie dla osób pracujących w branży dokumentalnej, pasjonatów kina, a także osób ze środowiska edukacyjnego, które szukają inspiracji i motywacji do zrobienia swojego filmu, ciekawych i świeżych projektów do realizacji lub chcą być na bieżąco z nowymi narzędziami filmowymi, które mogą wykorzystać w edukacji.
Wydarzenie odbędzie się 15 maja (poniedziałek) w godzinach od 9:30 do 16:30 w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki podczas 20. festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity jako finał programu developmentowego SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych. Podczas Forum zaprezentowanych zostanie 8 projektów rozwijanych w bieżącej edycji programu. Najlepszym projektom zostaną przyznane nagrody od partnerów: nagroda finansowa od festiwalu Millennium Docs Against Gravity i bezpłatny udział w programie Doc Development od Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Podczas Forum zapowiedziany zostanie też start rekrutacji do 4. edycji programu SKOK w DOK.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązuje rejestracja. Liczba miejsc jest ograniczona.
Podczas 4. Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni opowiemy o idei programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych i odpowiemy na pytanie, dlaczego warto tworzyć i finansować polskie kino dokumentalne dla młodych widzów. Najważniejszą częścią programu jest prezentacja 8 projektów rozwijanych w programie SKOK w DOK. Forum jest doskonałą okazją do wymiany pomysłów i tworzenia sieci wsparcia dla marki polskich filmów dokumentalnych dla młodych widzów, tym bardziej, że w tym roku swoją obecność zapowiedzieli m.in. goście z festiwalu IDFA – Marije Veensra, Ove Rishøj Jensen – ekspert od kina dokumentalnego i prowadzący pitching forum FIPADOC, który współpracuje z wieloma wydarzeniami i festiwalami dokumentalnymi w Europie oraz grecka producentka i szefowa festiwalu Kinder Docs w Atenach - Dimitra Kouzi. Cieszy nas też coraz większe zainteresowanie polskiej branży, obecność funduszy filmowych i telewizji takich jak TVP czy Canal+ – mówi Karolina Śmigiel, koordynatorka programu SKOK W DOK i organizatorka Forum.
9:30-10:00 – otwarcie Forum
10:00-11:00 – studium przypadku (case study) filmu dokumentalnego Agnieszki Borzym „Dziewczyńskie historie”, który ma swoją premierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity i był rozwijany w ramach programu SKOK w DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych (1 edycja): Jak wykorzystać film w edukacji i psychoedukacji?, gościnie: Agnieszka Borzym – reżyserka, Patrycja Rzepecka – psycholożka dzieci i młodzieży, Anna Równy – trenerka edukacji filmowej
11:00-11:30 – przerwa kawowa
11:30-12:50 – pitching projektów rozwijanych w ramach 3. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 1 (w języku angielskim)
12:50-13:00 – przerwa
13:00-14:20 – pitching projektów rozwijanych w ramach 3. edycji programu SKOK W DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych – część 2 (w języku angielskim)
14:20-15:00 – przerwa obiadowa
15:00-16:30 – spotkania one-to-one dla projektów
15:00-15:45 – warsztaty „ABC filmu dokumentalnego” dla nauczycielek, nauczycieli, edukatorek i edukatorów (w języku polskim)