Wielkość A A A
Kontrast A A

Aktualności

zobacz więcej
zobacz więcej
zobacz więcej
Ukraina! 7. Festiwal Filmowy jesienią w całej Polsce i na VOD Warszawa!
01-11-2022
|

Ukraina! 7. Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 21-29 października 2022 r. w warszawskiej Kinotece. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w największych miastach Polski oraz od 1 do 14 listopada 2022 online na platformie VOD Warszawa. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy jest partnerem festiwalu.

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W tym roku będzie to już siódma edycja. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 50 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.  Kino ukraińskie z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów. Festiwal od 2016 roku kieruje uwagę widzów na tę niezwykle bogatą kinematografię, która jest ponownie zagrożona po ataku Rosji. Od lutego 2022 roku zorganizowaliśmy ponad 100 pokazów charytatywnych w całej Polsce, z których cały dochód przekazaliśmy na pomoc Ukrainie.

Na tegoroczny festiwal złożą się sekcje: OBLICZA UKRAINY, KOBIECE HISTORIE, MARIUPOL, SZTUKA WOLNOŚCI oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY.

W sekcji OBLICZA UKRAINY dedykowanej współczesnej Ukrainie i jej mieszkańcom znalazły się między innymi:

PAMFIR, reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, dramat, Ukraina 2022, 102'

Tajemnicze postaci w diabelskich maskach i strojach ze słomy przypominają figury rodem z folk horroru, ale przygotowania do tzw. malanki – ludowych obchodów Nowego Roku – są tu raczej tłem dla mrocznego dramatu kryminalnego.

Leonid, zwany Pamfirem, przed laty porzucił przemytniczy proceder, żeby zarabiać uczciwe pieniądze w Polsce. Po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnej wioski gdzieś na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn w akcie desperacji podpala lokalną cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia nie należy już do Kościoła, lecz do miejscowej mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja, którą podejmuje, wciąga go coraz bardziej w sieć korupcyjnych i mafijnych układów. Film nagrodzony na: MFF Cannes 2022, sekcja Quinzaine des réalisateurs.

TERYKONY, reż. Taras Tomenko, Ukraina 2022

Nastia miała dziesięć lat, gdy pocisk wystrzelony przez rosyjskich terrorystów w sylwestra zmienił jej życie na zawsze. Odebrał życie jej ojcu i zniszczył ich dom. Szkoła Nastii znajduje się zaledwie w 500 metrów od linii frontu. Wojna stała się czymś powszechnym. Po prostu częścią krajobrazu. Jedynym środkiem do przetrwania dla rodziny Nastii jest złom. Senya ma siedem lat. Jest pierwszoklasistą. W ciągu siedmiu lat swojego życia widział siedem lat wojny i ani jednego dnia pokoju. Jego ojczym kopie groby, aby zarobić pieniądze na nowy garnitur i plecak dla Senyi. To film o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.

W sekcji KOBIECE HISTORIE dedykowanej historiom kobiet: matek, córek, żołnierek, więźniarek, znalazły się między innymi:

KLONDIKE, dramat, Maryna Er Gorbach, Ukraina, Turcja 2022 / 100’

Donbas, 2014 rok. Początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Irka i jej mąż Tolik spodziewają się dziecka. W środku nocy fragment zestrzelonego samolotu burzy ścianę ich domu. Jednak zamiast uciekać z kraju tak jak najbliżsi sąsiedzi, oni postanawiają zostać i przetrwać w coraz trudniejszych warunkach. Film nagrodzony na: MFF w Berlinie 2022 - Nagroda Jury Ekumenicznego, Sundance FF 2022 – najlepszy reżyser (World Cinema Dramatic), MFF w Stambule 2022 – Złoty Tulipan, najlepszy turecki film roku, najlepsze zdjęcia, MFF w Seattle 2022 – Wielka Nagroda Jury.

107 MATEK, dramat, reż. Péter Kerekes, dramat, Słowacja, Czechy, Ukraina 2021 / 92’

Lesya popełniła zbrodnię w afekcie, za którą dostała siedmioletni wyrok w jednym z odeskich zakładów karnych dla kobiet. Właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko, a teraz wkracza w świat zamieszkany wyłącznie przez kobiety: więźniarki, pielęgniarki i strażniczki, kobiety w różnym wieku, żony i wdowy, córki, siostry, kobiety w ciąży, a także kobiety z dziećmi. Gdyby nie kolor munduru, czasem trudno byłoby odróżnić, kto jest kim.

Film nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021 – najlepszy scenariusz (sekcja Horizons), MFF w Chicago 2021 – najlepszy reżyser, FF w Cottbus 2021 – najlepszy film, MFF Nowe Horyzonty 2022 – nagroda publiczności

Na sekcję SZTUKA WOLNOŚCI składają się filmy opowiadające o sztuce i ukraińskich artystach, często zaangażowanych w walkę o wolność, m.in.

OPOWIEŚCI DREWNIANEGO KONIKA, dokument, reż. Ulyana Osovska, Denis Strashny, Ukraina, Estonia 2021

Anatoli, były działacz antysowiecki, obecnie mnich i artysta, mieszka w starożytnej kamiennej wieży w sercu Tallina. Dzień w dzień modli się do natury i tworzy w swoim warsztacie własnoręcznie wykonane książki. Wiele lat temu Anatoli złożył ślubowanie, że w każdym dniu znajdzie coś dobrego. Wybuch wojny we wschodniej Ukrainie sprawia, że opuszcza spokojną estońską stolicę i udaje się do miasteczek frontowych z misją pracy jako wolontariusz. Od 2014 roku łączy życie duchowe z aktywizmem społecznym, stale podróżując do Donbasu, by nieść pomoc humanitarną. Jego przysięga zostaje poddana próbie przez rzeczywistość "szarej strefy".

SYNDROM HAMLETA, dokument, reż. Elwira Niewiera, Piotra Rosołowski, Polska, Niemcy 2022

Zdobywca 4 nagród na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także laureat dwóch nagród na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Młoda ukraińska reżyserka teatralna rusza w głąb kraju poszukując współczesnego Hamleta. Jej sztuka staje się początkiem tworzenia intrygującego portretu młodego pokolenia Ukraińców naznaczonego przez wojnę i liczne polityczne wstrząsy.

W sekcji MARIUPOL pokazane zostaną filmy pełnometrażowe oraz blok filmów krótkometrażowych opowiadające o mieście i jego mieszkańcach od inwazji rosyjskiej w 2014 roku, m.in.

MARIUPOL, dokument, reż. Mantas Kwedarawicius, Litwa, Niemcy Francja, Ukraina 2016

Mariupol – miasto nad Morzem Azowskim, od półtora roku znajdujące się na linii frontu pomiędzy Ukrainą a sterowanymi z Kremla rosyjskimi separatystami. Film jest zapisem życia w mieście, którego obywatele próbują żyć normalnie pomimo toczących się niedaleko walk.

Wędkarze okupują most na rzece przecinającej miasto. W teatrze próby przed świętowaniem zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Artyści mają nadzieję, że miasto nie zostanie przejęte przez separatystów 9 maja. Córka szewca próbuje swych sił jako reporterka wojenna na opłotkach miasta, gdy jej ojciec dyskutuje swój los z klientkami. To zapis świata na krawędzi rozpadu. Erozji ulega nie tylko materialna rzeczywistość, ale i symbole, jeszcze niedawno jednoczące całą wschodnią Ukrainę. Życie toczy się dalej przy dźwiękach dzwonów cerkwi i skrzypiących tramwajów.

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z twórcami filmowymi po projekcjach filmów, a także debata: Kobiety filmu w Ukrainie - spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi oraz ekspertkami i ekspertami, pokaz animacji dla dzieci - bajki i zabawy z animatorami dla najmłodszych widzów, koncert ukraińskiego zespołu oraz wystawa rysunków Anatolija Ljutjuka, byłego działacza antysowieckiego, dziś mnicha żyjącego wśród ludzi, a także artysty.

W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności. Publiczność wybierze najlepszy film festiwalu. W zeszłym roku nagrodę publiczności otrzymał film: MOJA WOJNA w reż. Maszy Kondakowej, który będzie można ponownie obejrzeć w tym roku.

W tym roku po raz drugi odbędzie się KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMTRAŻOWY, do którego zgłosiło się prawie 150 filmów. To doskonała okazja do prezentacji młodych, niezależnych twórców, którzy związani są z polską i ukraińską kinematografią. Spośród zgłoszeń wyłonionych zostanie 20 filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych, które będą oceniane przez Jury profesjonalne jak i jury społeczne. W konkursie będzie można zobaczyć filmy z Ukrainy, Polski a także innych krajów.

Aby dotrzeć do widzów w całej Polsce od września do grudnia 2022 r. odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski. Będą to: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz i Lublin.

wróć do listy